Čak i ako 2000-ih niste pomno pratili modu, lice Lily Cole vjerojatno vam je vrlo dobro poznato. Britanska manekenka porculanskog tena i plamenocrvene kose očarala je modnu scenu svojim autentičnim, gotovo predrafaelističkim izgledom, koji ju je plasirao na najvažnije svjetske modne piste i kampanje. Postala je muza dizajnerskih genija poput Alexandera McQueena i Christiana Lacroixa, a ostvarila je i zapažene glumačke uloge. Međutim, na samom vrhuncu karijere napravila je veliki zaokret, odbacivši komercijalne projekte kako bi se posvetila održivosti i aktivizmu. Pokrenula je platformu Impossible za besplatnu razmjenu resursa i podržala brojne ekološke inicijative, a posebno se istaknula objavivši knjigu i podcast posvećene održivom razvoju.
Danas je Cole prepoznata kao zagovornica društvene i ekološke pravde, a u sklopu svoje aktivističke misije ovog je tjedna posjetila i Zagreb. Uoči panela naziva “Who Cares Wins” na najvećem regionalnom festivalu održivosti, Greencajtu, susreli smo se s Lily na ručku u nešto opuštenijoj atmosferi. Iako je ovo njezin prvi posjet Hrvatskoj, njezino zanimanje za lokalni kontekst bilo je očito, pa je razgovor spontano dotaknuo teme povijesti, politike, prirodnih ljepota i turizma. “Kad završim s obavezama, voljela bih posjetiti Tehnički muzej – zbog Nikole Tesle, naravno. Zanimaju me njegova postignuća i mislim da bi bilo zanimljivo vidjeti to dok sam ovdje. Nadam se da ću uspjeti istražiti i stari dio grada”, kaže nam.

Cole ne jede meso ni mliječne proizvode, stoga se odmah raspituje za veganske opcije i naposljetku odabire lagano jelo s cvjetačom. “Svi mi sudjelujemo u sustavu, htjeli to ili ne, i svi imamo moć mijenjati ga. Ono što jedemo, stvari koje kupujemo, izbori koje svakodnevno donosimo u životnom stilu, naš način razmišljanja i vrijednosti – sve to čini razliku”, uvjerena je. Upravo ova rečenica najbolje sažima glavnu poruku njezina panela. “U razgovoru ću se najviše fokusirati na svoju istoimenu knjigu ‘Who Cares Wins’ i pokušati prenijeti neke od njezinih glavnih poruka i ideja. Riječ je o različitim načinima na koje ljudi mogu sudjelovati u poticanju rješenja koja su više ekološka, više društveno pravedna. Za svakoga od nas važno je da se osjetimo osnaženo i svjesno moći koju imamo kroz izbore koje činimo.”

Objašnjava nam kako je naziv knjige zapravo slojevita igra riječima. “Referira se na poznatu izreku ‘tko se usudi, pobjeđuje’ (‘who dares wins’), ali također govori o tome da će empatija i briga pobijediti. To je važan dio prirode, važan dio evolucije – snažna sila. Također se poigrava i s idejom ‘Koga briga tko pobjeđuje?’, što sugerira da bismo trebali biti više suradnički nastrojeni, a manje natjecateljski.” Lily, inače diplomirana povjesničarka umjetnosti, smatra da snažan pokretač promjena može biti upravo sloboda izražavanja koju nam nudi umjetnost.

“Osobno volim umjetnost, egzistencijalno, zbog nje same. Ne mislim da sva umjetnost mora biti aktivistička ili mora prenositi poruke. Umjetnost je kreativna manifestacija svijesti i mislim da bi kreativnost trebala imati slobodu da se izražava na različite načine. Naravno, umjetnost je često politička i često odražava kulturu i društvo, a ponekad potiče kulturu i društvo da na stvari gledaju drugačije, da ih preispituju, sagledaju iz druge perspektive, kritiziraju, satiriziraju. Sve te uloge su vrlo važne i zanimljive. Ne mislim da umjetnost to mora raditi, ali to može raditi. A kad to radi, vrlo je moćna.”

Uoči javnih nastupa, Lily se voli u tišini posvetiti pitanjima i proučiti sva potrebna izvješća. Kaže kako je trema više ne muči, a priznaje i da su paneli ipak manje stresni u odnosu na modne revije. “Na Greencajtu ću dosta govoriti o pitanjima spola i ženama, pa sam do maloprije čitala istraživanja o povezanosti između rodne ravnopravnosti i okoliša. Postoji puno podataka koji upućuju na vezu između roda i okoliša – žene češće sudjeluju u ekološkim organizacijama, a kada dođu na političke funkcije, češće donose ekološke zakone. Vjerojatnije je i da recikliraju. Također, žene češće snose posljedice klimatskih katastrofa”, kaže.

Dodaje kako, u skladu s time, postoje indikacije da bi se povećanje rodne ravnopravnosti moglo pozitivno odraziti na okoliš i održivost. “Očito je da još uvijek nemamo rodnu ravnopravnost u mnogim aspektima političke i ekonomske stvarnosti. Zato se smatra da je osnaživanje žena u politici i gospodarstvu važan dio klimatskih rješenja”, ističe Lily. Za kraj je pitamo koje je snažne žene najviše inspiriraju.

“Jedna koju bih spomenula je Caroline Lucas, koja je godinama bila čelnica Zelene stranke. Na svaku političku temu uvijek ima iskren, jasan, human i pametan stav. Ona je za mene vrlo važan izvor razuma u političkom prostoru. Također, moj heroj je moja sestra – nevjerojatna je. Od svoje kćeri puno učim. Imam nevjerojatne prijateljice. Osjećam se vrlo blagoslovljeno zbog mnogo žena u svom životu.”

Foto/video: Janko Janić i Val Pulić
Lokacija: Canopy by Hilton Zagreb
Fotografije s panela: Gordan Svilar