Barbie je stvorila ova žena, a to nije bila njezina jedina inovacija

Kako se ovih dana ne prestaje pričati o Barbie, nekoliko scena iz filma natjeralo nas je da se zapitamo kako je Barbie uopće nastala i tko je njena kreatorica koja se kratko pojavljuje i u novom Barbie filmu. Iako je u kasnijim desetljećima izgled ove lutke izazivao razne reakcije, Barbie je prvenstveno nastala kao želja da se djevojčicama ponudi drugačiji vid igre.

Ruth Handler uočila je prazninu na tržištu industrije igračaka prije nego je stvorila Barbie. Potpunom promjenom izgleda i dizajniranjem lutke koja je imala proporcije odrasle žene, Handler je htjela stvoriti igračku koja će djevojčice inspirirati da svoju igru s lutkama pokrenu nekom drugom smjeru od igranja uloge mame. Drugim riječima, imala je ideju da će igranje odraslim lutkama pomoći djeci da zamisle što bi mogli biti kad odrastu.

Tako je rođena Barbie, koja je dobila ime po Ruthinoj kćeri, a svoj revolucionarni proizvod koji će zauvijek promijeniti ovu industriju debitirala je 1959. na New York Toy Fair sajmu. Kao inspiracija za Barbie poslužile su joj papirnate 2D lutke kojima se njena kćer igrala mijenjajući im kostime i zanimanja. No, konačna verzija nastala je nakon što je Handler s putovanja donijela Bild Lilli – njemačku lutku u pin-up stilu, a bila je predviđena za odrasle, definitivno ne za djecu. Kombinacijom tih ideja stvorena je Barbie – lutka čiji se primjerak proda svake tri sekunde na svijetu.

Handler je 1970. godine dijagnosticiran rak dojke. Kako bi se izborila s tim, podvrgnuta je modificiranoj radikalnoj mastektomiji, koja se u to vrijeme često koristila u borbi protiv bolesti. U to doba nije postojala  adekvatna protetike koja bi ženama nakon ove operacija pomogla u vraćanju samopouzdanja i procesu oporavka, suočena i sama s tim problemom, Ruth je odlučila sama kreirati rješenje. Uz pomoć novog poslovnog partnera Peytona Masseya i pod svojom novom tvrtkom Ruthton Corp., Handler je proizvela realističniju protetiku za ženske grudi, nazvanu “Nearly Me“, a proizvod je postao poprilično popularan.

Ruth Handler je osim poslovnih uspjeha imala i problematičan poslovni put te mnoge izazove koje je prebrodila. Iako je Barbie po nekima problematična po pitanju objektifikacije ženskog tijela, neodrživih standarda ljepote, manjka inkluzivnosti,…ne možemo osporiti da je Ruth Handler bila iznimna poslovna žena i da je njena Barbie postala dio pop kulture koji je ostavio neizbrisiv trag.

‘Fun Facts’ o Barbie koje možda niste znali:

Rođendan joj je 9. ožujka 1959. godine.

Njeno puno ime je Barbara Millicent Roberts.

Barbie i Ken dobili su imena po bratu i sestri. Ken je dobio ime po sinu Handlerovih Kennethu.

Do Barbienog 50. rođendana 2009. Mattel je prodao više od milijardu njezinih modela.

Barbie Dreamhouse proda se svake dvije minute, a prvi put je predstavljena 1962.

Tijekom proteklih šest desetljeća, Barbie je dominira poslovnim svijetom. Imala je preko 250 karijera, od astronautkinje preko liječnice do direktorice.

Godine 1965. Barbie je otišla u svemir, četiri godine prije nego što je čovjek sletio na Mjesec.

Do 1971. Barbie nam je servirala ‘side eye’. Tada joj je Mattel promijenio izgleda tako da gleda naprijed, umjesto postrance, a dobila je i osmijeh s vidljivim zubima.

Barbie je oblačilo više od 70 poznatih dizajnera, uključujući Oscara de la Renta (prvi 1985.)

Najprodavanija Barbie lutka ikad bila je Totally Hair™ Barbie iz 1992., koja je imala kosu do poda.

Foto: Instagram, Profimedia, Barbie

[the_ad_placement id="post-side"]

NAJNOVIJE