Četiri sablasne note: Jeziva melodija iz 13. stoljeća pojavljuje se u hrpi omiljenih filmova

Vrijeme je gledanja omiljenih filmova pod dekicom, a na listi će se sigurno naći klasici kao što su Sam u kući, Divan život, Zvjezdani ratovi, Gospodar prstenova ili možda Kralj lavova. I iako na prvu ova lista nema apsolutno ništa zajedničko, varate se. U svima njima pojavljuju se iste četiri note zbog kojih se uvijek naježimo ili osjetimo neku nelagodu. Zašto?

Svi ti filmovi imaju jedno zajedničko: glazbu. Točnije četiri note u C-duru: fa – mi – fa – re. Navedenim notama zapravo počinje himan “Dies irae” (Dan gnjeva) – latinska sekvenca iz 13. stoljeća koja se tradicionalno povezuje s misom za pokojne u rimokatoličkoj liturgiji. Naziv “Dies Irae” znači “Dan srdžbe” ili “Dan gnjeva” i odnosi se na dan suda ili apokalipsu. Ova sekvenca je dio Rekvijema, liturgijske kompozicije koja se izvodi na misama za pokojne.

I kako je pronašla svoj put do glazbene i filmske industrije?

“Dies Irae” se koristi u mnogim klasičnim glazbenim djelima, posebice u Rekvijemima. Jedno od najpoznatijih djela koje sadrži “Dies Irae” je “Rekviem” autora Giuseppe Verdija, no mnogi drugi skladatelji, uključujući Mozarta, Brahmsa, i Fauréa, također su koristili ovu sekvencu u svojim Rekvijemima.

Njegova svečana i mračna melodija može dodati dramatičnost i emotivnu dubinu scenama koje imaju tešku ili sjetnu tematiku. Filmski skladatelji često koriste ovu melodiju kao motiv kako bi naglasili trenutke sukoba, srdžbe, ili ključne točke radnje.

Osim toga, “Dies Irae” često se pojavljuje u horor filmovima ili filmovima koji istražuju teme apokalipse ili sudnjeg dana, pridonoseći atmosferi jeze i straha. Njegova prepoznatljiva melodija postala je simbolom za nešto ozbiljno, prijeteće ili turobno u filmskom kontekstu.

Pokušat ćemo vam tekstualno dočarati o čemu se tu zapravo radi:

Svi znamo scenu iz „Kralja lavova“ kad Scar zarije kandže u Mufasinu šapu te ga baci sa stijene. Mučna scena zbog koje imamo traume iz djetinjstva, a jedan od razloga zašto nam je ta scena dodatno tužna jest upravo glazba. Točnije, 4 jezive note.

U filmu “Sam u kući“ kada mali Kevin izlazi ispred kuće i uočava starca Marleyja čuju se iste četiri note zbog kojih se uplašimo jednako kao i Kevin.

U kultnom klasiku “Divan život” poslovni čovjek George Bailey želi počiniti samoubojstvo, u posljednji čas u tome ga sprečava njegov anđeo čuvar Clarence, a ovdje ove note daju uzvišen ton.

Naravno, tu je još jedan video jer bez zvuka nema smisla. 

Alex Ludwig, profesor i muzikolog na Berklee College of Music posvetio se proučavanju ovog glazbenog fenomena i sastavio listu svih filmova u serijama u kojima su ove četiri note, a ovako je objasnio utjecaj melodije na ljude:

“Dan gnjeva skladan je u dorskom modusu. No ako bismo danas odsvirali te prve četiri note, rekli bismo da je riječ o molskoj ljestvici. Molske melodije uvijek imaju konotaciju tuge i tame. Kada malo bolje pogledate ljestvicu, uočit ćete da su tonovi ‘fa’ i ‘mi’ jedan do drugoga. Naše su uši istrenirane da ne vole čuti da dva tona jedan za drugim. Osim toga, cijela glazbena fraza se spušta. Note koje se spuštaju tužne su, dok je glazba koja se uspinje i raste mnogo radosnija. Prema tome, objedinite te tri stvari i dobit ćete inherentno sablasnu skladbu, čak i bez sve vatre i sumpora”.

Pa ako vas je ova tema zainteresirala, ovdje se nalazi lista djela u kojima se nalazi „Dies Irae“.

Foto: IMDB

[the_ad_placement id="post-side"]

NAJNOVIJE