Švicarska, zemlja poznata prvenstveno po svojim nestvarnim alpskim pejzažima već tradicionalno svake godine oživljava svoju jedinstvenu tradiciju koja označava dolazak jeseni. Naime, dolaskom hladnijih dana, povorke krava ukrašenih cvjetnim vijencima i ogromnim zvoncima oko vrata, silaze s visokih alpskih pašnjaka prema svojim zimskim stajama. Predvođene ponosnim pastirima i djecom odjevenom u tradicionalne izvezene jakne i haljine, veselo ukrašene krave prate planinske staze sve do seoskih ulica, gdje ih pozdravljaju oduševljeni mještani i znatiželjni turisti.
Ova bajkovita tradicija, poznata kao “Désalpes” na francuskom jeziku ili “Alpabzug” na švicarskom, datira gotovo 3000 godina prije nove ere i postala je neizostavan dio švicarske kulturne baštine. No, put do današnjih svečanosti nije uvijek bio tako idiličan. Ratovi oko prava na ispašu na alpskim pašnjacima testirali su hrabrost mlade Švicarske konfederacije u poznatoj Bitci kod Morgartena 1315. Nakon što su se sukobili s Habsburzima zbog pristupa pašnjacima, građani kantona Schwyz krenuli su u raciju na opatiju Einsiedeln. U sukobima koji su uslijedili, hrabri švicarski vojnici su trijumfirali, zasluživši zahvalnost generacija švicarskih krava muzara. Današnje svečanosti obuhvaćaju mnogo više od krava u povorci; Posjetitelji tako svake godine mogu čuti zvuke alpenhorninga i jodlanje, svjedočiti tradicionalnim plesovima, gledati bacanje zastava te promatrati muškarce kako marširaju ujednačenim korakom uz melodiju kravljih zvona oko vrata.
Osim uživanja u spektakularnoj povorci krava, posjetitelji Désalpes festivala mogu iskusiti mnoštvo drugih aktivnosti koje odražavaju švicarsku kulturnu baštinu i tradiciju. Brojni štandovi nude priliku za degustaciju lokalnih specijaliteta poput tradicionalnog sira, čokolade i suhomesnatih proizvoda, a prisutne su i radionice gdje se može naučiti kako se prave ovi proizvodi. Također, često su organizirani sajmovi rukotvorina na kojima možete kupiti ručno izrađene suvenire, kao što su vesti, drvene skulpture i poznati švicarski satovi. Za one željne malo aktivnije zabave, dostupne su demonstracije tradicionalnih vještina, poput bacanja zastava ili sviranja alpenhorna, a neki festivali nude i priliku da posjetitelji sami isprobaju ove tehnike. Djeca se mogu zabaviti u igraonicama na otvorenom, gdje uče o ruralnom životu, životinjama i prirodi kroz interaktivne igre i radionice. Za kraj, festivali često završavaju tradicionalnom zabavom uz plesove i glazbu uživo, pa će i najmlađi i stariji posjetitelji zasigurno pronaći nešto za uživanje.
Ovogodišnji program traje sve do kraja rujna, a sva organizirana zbivanja potražite ovdje.