Influencerica i poduzetnica Lidija Lešić i njezin suprug Kazimir prošlog ljeta su otvorili vrata jedinstvene kuće za odmor LISSA Home na Visu. Ljubav između njih i Visa još uvijek traje, a ambiciozni projekt u koji su uložili dvije godine truda nastavljaju i dalje. Ovoga puta na red je došla stara konoba koja se nalazi u prizemlju kuće od koje su kreirali pravu modernu lounge oazu zadržavši bit dalmatinske konobe, a to je mjesto susreta i druženja.
Konoba u Dalmaciji ima poseban značaj. Gotovo svaka dalmatinska kuća ju ima, u njoj se nekada čuvalo vino i ulje, no ona je uvijek bila više od prostorije. Konoba je osjećaj, uspomena, asocijacija na drage ljude i uživanje u blagodatima podneblja. Ova moderna adaptacija primjer je kako ‘duh’ konobe prilagoditi modernim potrebama gostiju, ali s intencijom da se sve što se može sačuvati, sačuva.
Uz izazove obnavljanja kuće na otoku s kojima su se susreli već na početku cijele avanture na Visu, Lidija nam je otkrila kako je ovo uistinu bio ‘DIY’ projekt za nju i njezinog supruga koji su skoro većinu radova sami odradili, od mikrocementni kuhinje do postavljanja hidroizolacije. Unatoč tome što su prijašnja teorijska iskustva tek sada pokušali sami prebaciti u djelo, obnova konobe trajala je svega pet mjeseci. Što je, ako uzmemo u obzir ono s čime su se susreli na početku poprilično brzo.
Prošle godine konoba je bila skrivena od očiju naših dragih gostiju, a ove godine početkom ožujka smo se bacili na uređivanje tog prizemnog dijela kuće. Radi se o prostoru površine 70 kvadrata i mnogi su nam savjetovali da napravimo još dva apartmana, ali mi smo bili sigurni da želimo u kući stvoriti dodatni prostor za druženje, coworking prostor i jednostavno mjesto gdje će se naši gosti moći opustiti.
Stilski se konoba nadovezuje na ostatak kuće u kojoj niti jedan detalj nije prepušten slučaju pa se i ove godine kućom širi prepoznatljivi LISSA Home miris ‘10000 Agram’ koji je Lidija pomno birala u Notes of Zagreb. Kao i u kući, dominiraju svijetle i prozračne nijanse te prirodni materijali, teksture drva, kamena i cementa. Od početka nam je bilo važno da sačuvamo što više izvornih elemenata kuće i u tome smo uspjeli. Međutim, u ovom konkretnom prostoru željeli smo sačuvati cijeli kameni zid, no bio je u izrazito lošem stanju i jako taman. Nakon pranja i čišćenja cijele konobe smo zapravo tek dobili pravu sliku o tome s čim raspolažemo. Zato smo odlučili preko većine zida staviti žbuku i prebojati ga, ali smo zadržali nepravilan izgled koji asocira na izvorni.
Autentični komad zida sačuvan je u dijelu stubišta, kao i nekoliko potpornih drvenih greda koje su bile u dobrom stanju, također nikako se nismo željeli riješiti starinskih drvenih vrata oko čije restauracije smo je poprilično namučili. Sve što smo našli u konobi, od posuda za čuvanje vina i sličnih uporabnih predmeta smo sačuvali i uklopili.
Lidija nam je otkrila da je ovo preuređenje zaista bilo ‘uradi sam’ pothvat. Konkretno cijelu kupaonicu i kuhinju od mikrocementa izradio je njezin muž Kazimir nakon što majstor koji je odradio sve ostale mikrocementne radove u kući završio na bolovanju. Rekao je, Kazo pa gledao si mene kako to radim, ako negdje zapneš zovi., ispričala je Lidija kroz šalu te dodala da je i sama nanosila hidroizolaciju i bojala većinu zidova. Tijekom cijele obnove kuće stvarno smo se nagledali radova i sudjelovali u svemu, a otok te često primora da stvari koje inače ne bi, uzmeš u svoje ruke.
Puno truda, vremena i novaca je uloženo u ovu modernu interpretaciju konobe, a to je vidljivo u odabiru komada koji krase ovaj eteričan interijer. Od malih detalja poput drvenih društvenih igara, magazina i knjiga o Visu do većih komada namještaja. Nikako nismo mogli pronaći stol velikih dimenzija pa sam sama osmislila dizajn i dala stolaru na izradu, a zatim smo ga sami cementirali i lakirali, kao i sve ostale komade namještaja od mikrocementa. Stolice iz Trike potpisuje brend Detjer i lijepo su se uklopile u cijeli prostor, kao i lampa Bazar Bizar. Što se tiče ostalih detalja, iskoristili smo predmete koje smo našli u konobi poput boca i drugog posuđa, a dio je kupljen u Zari Home. Kuhinjski Smeg aparati osiguravaju da prostor bude moderan i pruži gostima sve što im treba, a istovremeno se estetski odgovara cijelom dizajnu.
Konobu smo zapravo odlučili srediti zbog sebe, jer je nama nedostajao dnevni boravak i mjesto za druženje. Dosadašnji gosti nisu imali nikakva očekivanja u tom pogledu, međutim od kad smo preuredili ovaj dio dogodila su se mnoga lijepa poznanstva i mi kao vlasnici smo stvorili neka nova prijateljstva, a često od slučajnih prolaznika koji zavire kroz uvijek otvorene ‘škure’ dobijemo komentare da je prostor nevjerojatno velik i da super izgleda.
U cijelom ovom projektu nam je bilo važno da zadržimo što više autentičnih elemenata, a da kroz nove stvari u interijeru prenesemo istu tu energiju. Željeli smo stvoriti prostor koji će biti lijep, prozračan i u kojem će ljudi htjeti boraviti. U kontekstu ručnog rada i prirodnih materijala, u jednom dijelu sam kreirala i My Choice pop up store koji se lijepo uklopiou cijelu priču.
Foto: Danko Šimunović