[the_ad_placement id="post-top"]
[the_ad_placement id="post-top-mobile"]

Što čitamo u srpnju?

ljeto
Nastupili su dani u kojima je glavna misao vodilja – opušteno. Dani u kojima je nepodnošljivo lako živjeti onu opjevanu Kunderinu lakoću postojanja, u kojima pozitiva dolazi nekako prirodno i u kojima građansku egzistenciju bez razmišljanja mijenjamo za par japanki, šaku pijeska i lubenicu čiji se sok cijedi niz bradu. I tako u svakoj pauzi od obaveza.

Osim što u naše misli donosi zabačene plaže, besramno lijena jutra i nepostojeće stylinge, ljeto sa sobom neminovno donosi i nešto lakše teme ispisane na stranicama knjiga, te na dnevni red stavlja i naslove koji stoje kraj uzglavlja cijele godine čekajući svoj red, stvarajući piramidu zaostataka.

Čak i ako je morska obala samo maštarija ovog ljeta, ništa nas ne sprječava da s ledenom limunadom u ruci, zavaljeni u ležaljku na balkonu, besramno ne promoviramo jednostavnost života i ne pravimo bilješke pročitanog dok nam se noge boje u karamelaste nijanse zahvaljujući suncu koje viri iza krovova. Što bi nam se u tim trenucima pak moglo naći u rukama, doznajte u nastavku.

sarah knight

Sara Knight: “Kako vam se život čudesno mijenja kada vam se živo j**e”

Knjiga Sare Knight Kako vam se život čudesno mijenja kada vam se živo j**e međunarodni je bestseler o tome kako se brinuti manje i dobiti više. Jeste li pod stresom i pretrpani poslom, dok od života ne dobivate dovoljno? Je li vam dosta ispunjavanja želja i prohtjeva drugih ljudi prije negoli zadovoljite sebe? Ako je tome tako, tada je pravo vrijeme da vas ne j**e živa sila.

Ova briljantna, urnebesna i praktična parodija bestselera Marie Kondo, The Life-Changing Magic of Tidying Up, objašnjava kako se osloboditi neželjenih obveza, srama i krivnje i kako da svoje dragocjeno vrijeme počnete trošiti na ljude koji vas čine sretnima, čineći ono što želite. Autoričina jednostavna Metoda nežaljenja za izbacivanje mentalnog otpada u dva koraka pomoći će vam da vam se počne živo j**ati i za obiteljske drame, „bikini tijelo“, mišljenja suradnika, tračera i stranaca, „lude“ zabave i stvari koje vam nisu potrebne i… druga sranja.

Čitanje ove knjige i njezina „j**e mi se“ filozofija oslobodit će vas i omogućiti vam da svoje vrijeme, energiju i novac ulažete u ljude i stvari koji su doista važni. Zato… Što čekate? Neka vam se živo j**e i već danas počnite živjeti svoj najbolji život.

jedno o drugom

Monique Schwitter: “Jedno o drugom”

Glavna junakinja mlada je i udana žena s dvoje djece, spisateljica koja upravo radi na dugo pripremanu romanu. Jedne večeri, umjesto da ispisuje svoj tekst, kreće u mentalno istraživanje svoje ljubavne povijesti. Naposljetku svoje djelo stubokom mijenja i piše svojevrsnu biografiju prisnosti na primjeru dvanaest muškaraca apostolskih imena. Riječ je o gotovo mitskim opisima njezinih intimnih suputnika koje protagonistica ispunjava ljubavlju, životom i poviješću. Postavlja pitanja o ljubavi: kako nastaje, ali i kako nestaje. Gdje točno nestane kad nestane? I što duže piše, to se snažnije nameće njezin aktualni ljubavni okvir koji na kraju postaje glavna pripovijest romana.

Monique Schwitter o dubokim temama progovara živim i elegantnim jezikom koji plijeni pozornost čitatelja i pritom ovom djelu daje ton vedrine i lakoće. Nagrađeni roman Jedno u drugom neobična je knjiga: stilska vratolomija, snažna priča prepuna trikova, poigravanje s granicama stvarnoga života i fikcije.

posljednja riječ

Hanif Kureishi: “Posljednja riječ”

Mamoon je priznati pisac indijskog podrijetla koji je izgradio karijeru u Engleskoj. Ali sada, na pragu sedamdesetih, reputacija mu počinje blijedjeti, njegove se knjige uopće ne prodaju, a nastojanje da održi život na visokoj nozi na koji je navikla njegova lepršava druga supruga potpuno ga iscrpljuje. U zadnjem pokušaju da oživi njegovu karijeru, Mamoonov izdavač angažira ambicioznog mladog pisca Harryja čiji je zadatak napisati biografiju koja će Mamoona vratiti na stare staze slave. Harry se doseli na Mamoonovo imanje ne sluteći što ga čeka. Ondje umjesto svog idola upoznaje veličanstveno, ali komično čudovište – taštog, netrpeljivog, ciničnog, razmaženog i okrutno manipulativnog genija spremnog na nadmudrivanje.
U borbi za prevlast mladi pisac i stari lisac otvaraju pitanja o ljubavi i žudnji, odanosti i izdaji, privatnom i javnom, staračkoj nemoći i mladenačkoj nepromišljenosti, putovanju koje je zanimljivije od samog cilja.

Posljednja riječ sedmi je roman istaknutog britanskog pisca i scenarista nominiranog za Oscara. Nakon Buddhe iz predgrađa i Intime, Kureishi je napisao zabavnu i duhovitu, mladenački razigranu priču koja je istodobno i dirljiva i provokativna. Vrativši se svojim korijenima – pitanjima rase, obitelji i identiteta – napisao je svoje najmudrije djelo dosad, knjigu koja je važna i u kojoj se uživa.

nepostojeći stanovnik

Paulo Scott: “Nepostojeći stanovnik”

Dvadesetjednogodišnji Paulo student je prava i stažist u odvjetničkom uredu, ali i član Radničke stranke i gorljivi politički aktivist koji se razočara na političkoj i ideološkoj razini baš u trenutku kad su mu šanse za uspon na hijerarhijskoj ljestvici velike. Uništenih snova i bez perspektive, vozeći se u automobilu na povratku s jednog od zadnjih sastanaka Paulo uz cestu primijeti indijansku djevojčicu Mainu. Da bi je zaštitio od jakog pljuska, ponudi joj prijevoz koji uplašena Indijanka nevoljko prihvati. Ipak, ta će ih vožnja povezati, postat će sudbinska za oboje i puno duža nego su u prvi mah slutili.

Nepostojeći stanovnik ambiciozno je djelo nagrađivanog brazilskog autora Paula Scotta koje je okrunilo njegov rad. Riječ je o angažiranoj i majstorski ispisanoj sociološkoj analizi i kronici doba nakon diktature u Brazilu koja duboko proniče u nezaobilaznu temu uništavanja domorodačkih kultura. Scottova gusta i kompleksna proza, natopljena razumijevanjem i empatijom, bavi se obespravljenim brazilskim Indijancima i svojevrsni je krik za ispravljanjem stoljetne nepravde. Nepostojeći stanovnik potresna je priča o klasnim i rasnim razlikama, o ljubavi i gubitku, o odlascima i povratcima, a u čijem središtu su obespravljeni koje autor tjera da progovore.

M.M.
Foto: Instagram (@marisahampe)

[the_ad_placement id="post-side"]

NAJNOVIJE

IZ RUBRIKE