Iako moramo reći da je minimalizam prije svega stil života pa tek onda stil uređenja, trendovi u interijerima već neko vrijeme nagovještaju njegov kraj. No, ono što većina trenutačno smatra minimalizmom može se svesti na “greige” interijere, “milenijalsku” sivu boju i posjedovanje osnovnih komada namještaja (kutna garnitura, krevet, blagovaonski stol i jedna TV konzola). To je potpuno izmijenjena forma stila koji je bio nužda i stvaran način života nakon Prvog svjetskog rata, a koji je kao estetika duboko ukorijenjen u umjetničke pokrete 60-ih i 70-ih.
Minimalizam se intuitivno povezuje sa skandinavski dizajnom, no složit ćete se da su danski ili švedski domovi daleko od minimalizma Crnog kvadrata (1915.) Kazimira Maljeviča. Isto tako, japanski stil uređenja koji je posebno u fokusu ovogodišnjih jesenskih trendova u uređenju, svoju minimalnost duguje filozofiji života i kolektivnom identitetu. To i je najveća distinkcija između “greige” interijera koji se, možemo reći odnedavno, smatraju minimalizmom.
Na Instagramu smo naletjeli na zanimljiv video mlade dizajnerice interijera ukrajinskog porijekla Leyle Kurshutove koji započinje rečenicom:“Mrzim minimalizam.” Leyla se prvenstveno bavi hospitality i dizajnom komercijalnih prostora, ali u ovom videu referirala se dizajn vlastitog životnog prostora.
Dok se minimalistički interijeri često hvale zbog čistih linija i jednostavnosti, ponekad nisu funkcionalni za europski stil života. Europski su domovi obično manji, s ograničenim prostorom za pohranu, zbog čega je neophodno maksimizirati svaki kvadratni metar. Minimalistički pristup, iako je estetski ugodan, često žrtvuje prostor za skladištenje i praktičnost zarad vizualne čistoće.
U mnogim europskim kulturama domovi nisu samo prostori za život, već i za okupljanje s obitelji i prijateljima, organiziranje večera i slavljenje tradicije. To zahtijeva namještaj koji nije samo lijep, već i svestran i prilagodljiv. Minimalistički dizajn često nema toplinu i prilagodljivost potrebnu za tako raznoliku upotrebu, budući da prednost daje formi nad funkcijom.
Osim toga, Europljani su skloni cijeniti osobne zbirke, bilo da se radi o knjigama, umjetninama ili obiteljskom naslijeđu, koje su središnje mjesto u njihovom kućnom okruženju. Minimalistički interijeri, s naglaskom na prostore bez nereda, možda neće pružiti dovoljno prostora za izlaganje ovih dragocjenih predmeta, što dovodi do doma koji djeluje bezlično i neprivlačno.
Ono što je Leyla opisala čini se kao prosječni gradski stan, ono što bismo nekada nazvali radničkim stanom i činjenica je da velik broj nas upravo živi u takvim interijerima, ali i njeguje slične vrijednosti. Trenutak sakupljanja je posebno zanimljiv u ovom kontekstu, jer jedno od viralnih TikTok objašnjena za minimalizam su upravo prekrcani obiteljski domovi koji su pojedince natjerali da žele živjeti u minimalističkom prostoru kakav smo opisali na početku teksta.
Iako je na prvi pogled samo riječ o jednostavnim pročišćenim prostorima, minimalizam (izvan umjetničkog konteksta) je itekako podložan raspravi i različitim tumačenjima, pogotovo ako ga stavimo u socioekonomski koncept.
Još prije sedam godina Chelsea Fagan je za The Guardian napisala članak u kojem kritizira minimalizam kao pretenciozan, hiper-kurirani stil kojim oni koji imaju novca moraliziraju oko načina na koji bi ga trebalo trošiti. “U smislu svojih vizualnih prednosti, ili kao stil, hiper-kurirani minimalizam zapravo prenosi samo jednu stvar: “Htio sam krenuti najsigurnijim putem do chica, odbaciti svaki mogući pogrešan korak ili rizik. Vrijeme je da smanjim svoj izgled još više dok doslovno svaki predmet koji kupim ljudima ne govori ‘Mogao bih kupiti nešto zanimljivije, ali imam dovoljno novca da to ne učinim’.” Fagan je svoju raspravu zaključila poantom da stavovi koje iznosi minimalistička ekipa nisu niti istinski duhovni niti istinski socioekonomski. Oni su još jedan površan stil. Ovakav “minimalizam” samo je još jedan dosadan proizvod koji bogati ljudi mogu kupiti.
@happiness_lifestyle #declutter #happiness_lifestyle #simplifyyourlife #simplelife #minimalismo #minimalistic #decluttering #declutteringtipsandhacks #declutteringtips #minimalism #minimal #minimalist #minimalizm #simplify #simpleliving #minimalstyle ♬ оригінальний звук – 𝙱𝙰𝙶𝙴𝙻
Društvene mreže i različite trendi “estetike” često komodificiraju uobičejan način života koji se ponovno kroz te trendove servira kao nešto što na ovaj ili onaj način moramo kupiti ili barem pribaviti nekoliko ključnih komada kako bismo mogli sudjelovati u aktualnostima.
Minimalizam kao stil života proizašao iz stvarne situacije, kao želja za posjedovanjem što manje stvari iz bilo kojeg razloga, osjećaj mira koji pruža “ne imanje” nikada neće izaći iz trenda jer nije trend. U nekim državama ili kulturama je izraženija ta potreba ili navika, dok velik dio Europe, posebno jugoistočne teško može suživjeti s tim pa smo kao rezultat imali nanovo stvoreni koncept minimalizma koji je za cilj imao približavanje skupini koja “produhovljeno” troši novac samo na nekoliko najboljih stvari. S obzirom na to da sve više glorificiramo domove koji izgledaju kao da se u njima stvarno živi (?!), “cluttercore” i “intentional clutter” možda je pitanje vremena kada ćemo ovu istu raspravu voditi, samo u drugom smjeru.
@thrift_bee Before anyone comes at me about minimalism or wants to call me a hoarder: it’s a joke y’all 🧡 I think there’s plenty of value both psychologically and aesthetically with minimalism. I just find my happiness with collections and that’s okay also. And I found this audio funny because I, too, am broke with a lot of stuff. I think there’s plenty that could be unpacked about consumerism, class, and the correlation between those things and how much stuff someone hangs onto— maybe people who are worse off financially wind up collecting things often because they don’t have the funds for those things to be as disposable, you never know when you might need or want it again, right? Or maybe since we can’t afford the big things like a buying a home, we place our joy in our little thrifted treasures instead. Maybe it’s a luxury to have a clutter-free life and brain because of the time it takes to keep it that way. Or maybe it’s none of those things and some people just like collecting stuff! Maybe it’s all of the above. But regardless, I’m a maximalist through and through.
♬ original sound – thrift_bee
Foto: Instagram