Trendi minimalizam, tihi luksuz, interijeri koji više nalikuju showroomu nego stvarnom životnom prostoru, već neko vrijeme odmičemo se od tih „sterilnih“ koncepata uređenja. “Cluttercore”, maksimalizam i “dopamine decore”, iako za neke mogu biti ekstremni, mijenjaju način na koji pristupamo uređenju vlastitog doma. Sigurni smo da nitko preko noći ne može postati maksimalist, međutim ideja koja stoji iza sličnih trendi estetika može djelovati oslobađajuće i potaknuti vašu kreativnost.
Ako inače pratite sadržaj na društvenim mrežama povezan s uređenje interijera, vjerojatno ste ovih dana naletjeli na pojam “Intentional clutter” ili u slobodnom prijevodu “namjerni nered”. Ovaj uvjetno rečeno trend istaknuo je Ethan Gaskill, kreator sadržaja iz LA-a koji je za brend Lulu&Georgia podijelio detalje svog stana.
@luluandgeorgia In conversation with @Ethan Gaskill #interiordesigntrend #interiordesign ♬ original sound – luluandgeorgia
Nisam siguran da se može klasificirati kao trendi stil uređenja, ali jako mi se sviđa što sve više ljudi prihvaća i uživa u ideju da interijer treba izgledati kao da se u njemu dosita živi, a “nered” je normalan dio procesa. Mogu reći da i sam obožavam sitnice, memorabilije, uspomene pa zato obožavam vidjeti prostore koji na prvi pogled pričaju priču o svojim vlasnicima., rekao je Gaskill u jednom dijelu videa, a zvuk su vrlo brzo prihvatili i drugi zaljubljenici u interijere koji ga objavljuju uz snimke vlastitih domova.
Koncepti poput maksimalizma i cluttercorea podrazumijevaju velik broj stvari koje su vam potrebne da takav izgled postignete. Drugim riječima shvaćanje ovih koncepata kao isključivo kao trendi estetike može vas otjerati u zamku hiperkonzumerizma. U srži trendova koji trenutno dominiraju interijerima i ono što se kroz “intentional clutter” i slične trendove pokušava naglasiti su personalizirani prostori s karakterom i vašom pričom, sve što izgleda usiljeno i namješteno prelazi na stranu lošeg ukusa. Tako “namjerni nered” podrazumijeva ležernost, ljubav i strast prema predmetima koji nisu samo ukras već su vezani za vaše interese, pokreću dobre emocije, imaju značenje i nemate problem s tim da ih koristite, a zatim i odložite bilo gdje u stanu.
Iako može zvučati smiješno, za uređenje vlastitog životnog prostora prema posljednjim trendovima trebali bi nas inspirirati interijeri koji izgledaju kao da se u njima živi (jer što drugo radimo u kući ili stanu). U eri savršenih clean girl jutarnjih rutina, bijelih kuhala za vodu visokog sjaja i boucle sjedećih garnitura koje morate imati smo možda zaboravili da se vlastiti stil gradi i njeguje kroz vrijeme, a da je oblikovanje vlastitog životnog prostora zapravo jako intiman proces koji se teško može kopirati s “beige home” Instagram profila.
Foto: Instagram, TikTok