Gotovo smo na polovici studenog, a osjećaj da je Božić već tu nekako se ne može izbjeći. Lampice su se počele postavljati po gradovima, iz izloga već miriši na cimet i vaniliju, a društvene mreže polako se pune prvim adventskim planovima. I dok neki još slažu popise poklona i raspravljaju o idealnoj boji kuglica za bor, oni nestrpljiviji već planiraju vikend bijeg u neki od europskih gradova gdje blagdanska čarolija počinje ranije nego kod nas.
Za sve koji vole Božićnu atmosferu, miris kuhanog vina i šuštanje lampica u hladnom zraku, stiže dobra vijest: već za sedam dana u Beču počinje jedan od najljepših i najpoznatijih božićnih sajmova u Europi. Od 14. studenog gradski trg ispred velebne bečke vijećnice pretvorit će se u bajkovito mjesto puno svjetla, mirisa i zvukova koji prizivaju djetinje uzbuđenje i onaj poznati osjećaj topline koji Božić čini posebnim.
Bečki Rathausplatz tijekom prosinca svake godine postaje središte božićnog duha, a tisuće posjetitelja dolaze iz svih krajeva svijeta kako bi prošetali između drvenih kućica, kušali tradicionalne austrijske slastice i pronašli neki poseban ukras za svoj bor. Ove godine sajam traje sve do 26. prosinca, a osim šarenih štandova i ručno rađenih suvenira, posjetitelje očekuje i veliko klizalište u parku ispred vijećnice, koje svake zime postaje jedno od najfotografiranijih mjesta u Beču.
Poseban ugođaj stvara večernje svjetlo koje obasjava gotičku fasadu vijećnice i pretvara cijeli trg u pozornicu koja izgleda kao da je ispala iz božićnog filma.
Pa, ako se planirate prepustiti adventskoj čaroliji malo ranije nego inače, Beč je možda najbolja moguća destinacija. Nalazi se na svega nekoliko sati vožnje, a nudi onu pravu, filmsku verziju Božića; onu zbog koje se barem na trenutak zaboravi svakodnevica i zbog koje, barem na kratko, sve izgleda moguće.
