Pranje rublja svakodnevna je obaveza koja se često podcjenjuje. Uglavnom mislimo da znamo sve o pranju veša, te se prema njemu odnosimo kao prilično jednostavnom zadatku. No, je li to zaista tako i ima li naša rutina mjesta za poboljšanje?
Činjenica jest da pranje rublja nije samo obveza, već i prilika za očuvanje naše odjeće. Upravo zato, razumijevanje stupnjeva, boja i temperature prilikom pranja ključni su faktori za uspješno očuvanje naše odjeće, a u nastavku donosimo smjernice koje će vam pomoći da svojim najdražim komadima produžite životni vijek.
Stupnjevi pranja i preporučene temperature:
Počnite s razumijevanjem stupnjeva na perilici koju koristite i preporučenih temperatura pranja. Ovisno o vrsti tkanine, odaberite odgovarajući program, a ako na određenom komadu odjeće nedostaju upute za pranje, detaljne smjernice za svaku pojedinu temperaturu pranja otkrijte ovdje. Logično, nježne tkanine poput svile zahtijevaju blaže programe i niže temperature, dok se komadi poput donjeg rublja, posteljine i sportske odjeće bolje peru na višim temperaturama. Svakako izbjegavajte pranje miješanog veša na ‘univerzalnih’ 60 stupnjeva ako želite sačuvati izgled vaše odjeće.
Razvrstavanje prema bojama:
Ne preskačite razvrstavanje rublja prema bojama;. Tamne nijanse držite odvojeno od svijetlih, a bijelo rublje od šarenih tonova. Ova praksa čuva svježinu boja i sprječava neželjene promjene na odjeći.
Dodatni, korisni savjeti:
Prije pranja, obratite pažnju na vrste vlakana.te osjetljive komade odvojite od grubljih vlakana kako biste izbjegli oštećenja. Isto tako, za zaprljanoj odjeći obavezno obradite mrlje prije samog pranja kako biste sačuvali izgled odjeće. Obavezno koristite omekšivač za očuvanje mekoće tkanina te ozbiljno shvatite upute za doziranje deterdženta prema količini rublja. I na kraju, posebnu pažnju posvetite održavanju mašine za veš i sušilice koje su itekako važan faktor prilikom čuvanja vaše odjeće.
Foto: Pexels