Travel mama Ana savjetuje kako otići na put s djetetom, a ne potrošiti bogatstvo

Ana Grzunov mnogima je poznatija kao Travel&LIVe, svestrana kreativka, poduzetnica i mama na početku 40-ih koja na Instagramu dijeli avanture svoje obitelji s kojom je proputovala mnoge domaće i strane destinacije. Anini vlogovi izrazito su edukativni i praktični pa smo je zato u ovom periodu godine kada je sezona putovanja u punom intenzitetu odlučiti pitati kako uspješno isplanirati putovanje s djecom.

Putovanja nas obogaćuju, čine nas tolerantnijim i samopouzdanijima i vjerojatno su najbolji poklon koji možete dati svojoj djeci, smatra Ana. U posljednje vrijeme često bira kampiranje kao jedan od najslobodnijih i najpraktičnijih vrsta putovanja. Ali, za mnoge roditelje putovanja s djecom, a pogotovo kampiranja mogu biti pomalo zastrašujuća. U moru ozbiljnih organizacijskih izazova, od plana puta, do kućne apoteke koju uvijek nosimo, preko detaljne provjere vremenskih prilika ili neprilika, jedno od važnijih je i pitanje ‘Kako organizirati obroke na odmoru/kampiranju, a da pritom budu i hranjivi i zdravi?‘ Ana je s nama podijelila sva svoja dragocjena iskustva.

Naime, Ana je naučila da nikuda ne ide bez barem jednog obroka jer nikad nisi siguran kako se stvari na putovanju mogu zakomplicirati. Njezin najčešći odabir su upravo pohanci. Praktični su za nođenje, brzo se pripremaju, djeca ih obožavaju u bilo kojoj prilici. Upravo je zbog te navike među svojim prijateljima i pratiteljima dobila nadimak ‘pohANA’ . Osim pohanaca, ovog ljeta je u svoju avanturu ponijela i Cekin Kids proizvode koje nam je recenzirala. Simpatična imena paniranih proizvoda i narezaka poput šunkice, Dinosa, školice, crispy popsića, pileće paštetice i hrenovčica te najposebnije salamice, sigurno će udobrovoljiti male putnike tijekom gužvi u trajektnim lukama, iznenadnog kiše ili cijelog dana kupanja.

Ono što je roditeljima važno u ovakvim situacijama je da je priprema jednako brza na putovanju kao i kod kuće i da su proizvodi zdravi za njihove mališane. Cekin Kids* linija bez antibiotika i svih neželjenih E brojeva idealna je za slaganje sendviča na plaži, brzih pohanaca u fritezama na vrući zrak pa čak i u tavi za koju vam je dovoljan plamenik na kampiranju.

Od velikih logističkih tajni organizacije puta, do malih trikova poput pohanaca koje trebate imati uvijek i svugdje, Ana je opisala i radost te rast koji dolazi s otkrivanjem novih lokacija, bez obzira jeste li mali ili veliki.

Jesi li putovanja prenijela na svoju djecu ili si zbog djece počela putovati?

Ne, nisam počela putovati zbog djeteta, iako su moja putovanja puno drukčija otkad sam postala mama. Putujem otkad znam za sebe, a za to je zaslužna moja mama! Odmalena mi je usadila ljubav prema putovanjima. Posvuda me vodila sa sobom i zajedno smo obišle polovicu svijeta. Ta ljubav je ostala u meni i sad je prenosim i na svoju Liv. Nastavljamo našu obiteljsku tradiciju! Mama me naučila puno toga o putovanju s djecom, što me čini još opuštenijom dok putujem sa svojim. Počele smo kad je Liv imala tri mjeseca. Sad ima gotovo pet godina i ne stajemo! Štoviše, što je starija, to naša putovanja s njom „rastu“. Idemo sve dalje i uživamo u tome!

Travel&LIVe ekipu na putovanju nikad nećemo vidjeti bez…?

Bez pohanoga mesa! Zvuči kao šala, no tu smo jako ozbiljni. Pohanci su naša tradicionalna „putna“ klopa. Nosimo ih u Samobor, Sloveniju, Švicarsku, a nerijetko ih smažemo dok čekamo avion. To je već tradicija, da ne kažem ritual! Mogla bih knjigu napisati koliko puta su moji pohanci spasili stvar. U koloni, usred nevremena, navečer kada ništa ne radi… situacija je mnogo. I neću lagati, nije mi baš fora dizati se u pet ujutro da paniram i pečem meso, zato moram spomenuti Cekin Kids proizvode koji su „antibiotic-free“, a osim pohanaca zanimljivih oblika u istom asortimanu postoje i drugi praktični zalogaji poput šunkice, paštetice, salamice.

Također, nikud ne idemo bez First Aid Kit kutije i Livine dječje toaletne torbice koja, kao i naša putovanja, raste s njom. Uvijek je obavezna i bočica za vodu koju putem punimo svježom vodom, kao i genijalne Kuku knjige bez kojih Liv ne može zamisliti vožnju. Savjetujem ih svima jer su vrlo interaktivne, zabavne i edukativne te uspješno animiraju djecu tijekom vožnje, čekanja aviona ili trajekta ili u bilo kojim drugim situacijama kad želite okupirati djetetovu pažnju na zabavan, pametan i dugotrajan način.

Za mnoge je roditelje putovanje s djecom izazov, nekad pomalo osjećaju i strah. Jesi li se ti ikad tako osjećala?

Da, putovanja s djecom su izazov i tu uvijek bude malo razumnoga straha. Koliko god sam iskusna u putovanjima s djetetom, prije svakog se pitam hoće li sve proći dobro, što ako se Liv razboli, što ako avion bude kasnio pa satima „zaglavimo“ na aerodromu…znači, normalni strahovi svakog roditelja bez obzira putuje li s djetetom prvi ili milijunti put! Oni će uvijek postojati u nama, no moj je prijedlog da ih prevladavamo dobrim planiranjem i pozitivnim stavom. Ako dopustimo da nas preplave crni scenariji, neminovno ćemo zaključiti da je najpametnije ne ići nikamo i ostati doma. To bi bilo šteta i za dijete i za nas, jer su putovanja puna pustolovina, vrijednih iskustava, učenja kroz igru i ostalih sjajnih stvari koje čine naše živote još ljepšima i bogatijima. U slučaju da se dogodi išta nepredviđeno ili se jako bojimo da će se to dogoditi, važno znati da iz svake situacije postoji izlaz. U svakoj zemlji ima doktora, ljekarni, trgovina i svega ostaloga u što se možemo pouzdati za bilo kakve „ne daj Bože“ slučajeve. Istina je da to neće biti naša država u kojoj smo u svojevrsnoj komfor zoni jer poznajemo grad, jezik i adrese za najbržu pomoć, no ta komfor zona nas ne bi trebala ograničavati u mjeri da je se bojimo čak i nakratko napustiti. Svijet je lijepo mjesto i valja ga istražiti. Neka nam bude izazov, a ne izvor straha!

Koje su najvažnije lekcije koje si naučila na „teži“ način?

Ne mogu reći da sam imala izrazito neugodno i mučno iskustvo, no situacija u kojoj smo se našli na Islandu me naučila da više nigdje ne idemo bez vlastitih zaliha hrane i vode. Naime, na Island smo stigli avionom. Na aerodromu smo sjeli na taksi koji nas je dovezao do pola sata udaljene lokacije na kojoj smo trebali preuzeti kamper. Lokacija je bila industrijska zona bez ikakvih trgovina, kafića, restorana…sve to usred pustoši i daleko od svega! To ne bi bio problem da kamper nije kasnio punih sedam sati od dogovorenog termina, a ti ne možeš otići iz zone jer misliš da će kamper doći svaki čas. Srećom da nisam bila sama s Liv! Dok smo mi čekale kamper, naš Bruno je opet sjeo na taksi i otišao na onaj isti aerodrom po hranu i piće. Tih par sendviča, sokova i vode smo platili pravo malo bogatstvo jer je hrana općenito skupa na Islandu, a možete zamisliti cijene na aerodromu. To me naučilo da uvijek nosim zalihe bez obzira kamo idemo. Nikome ne želim istu situaciju, no svima savjetujem da se osiguraju – ako ništa drugo, onda za svoj mir!

Možeš li s nama podijeliti trikove koje uvijek imaš u rukavu kad je riječ o planiraju i realiziranju putovanja?

Uvijek gledam da se zabavimo i naučimo nešto novo, no da pritom prođemo što povoljnije i bez gužve. Naime, ne volim gužve koje nastaju u sezoni i zato uvijek planiram putovanja u predsezoni, što mi odgovara i zbog nižih cijena. Još jedan trik za uštedu novca je rana priprema i uplata putovanja, primjerice kad planiramo na zimsko skijanje, rezerviram smještaj najkasnije u ljeto. Tako često uhvatim razne early birds ponude sa značajnim popustima, što svima preporučujem. Samu organizaciju putovanja i aktivnosti na njemu planiram u skladu s Livinim tempom. Uvijek mi je važno da je dobro naspavana ili da „odspava svoje“ tijekom vožnje ako je riječ o dužem putovanju. Što se tiče same lokacije, uvijek je istražim prije putovanja i s njom upoznam Liv dok smo još u Zagrebu. Primjerice, istražim lokalne bajke i legende koje joj ispričam u obliku priče, otkrijem zanimljive lokalne igre u kojima se zabavljamo prije putovanja. Tako se ona zainteresira za zemlju u koju idemo i uvijek jedva čeka polazak na put! Također, neke priče držim u rukavu i s njima je upoznam tek na lokaciji da joj bude još uzbudljivije iskustvo. Primjerice, dok šećemo oko jezera, ispričam joj legendu o zmaju koji ondje živi, a zatim skupa istražujemo njegov „dom“. Tako svako putovanje postane pustolovina u kojoj obje puno naučimo kroz zabavu i druženje. Priče o kojima govorim je lako naći na Internetu i na stranicama turističkih zajednica odabrane lokacije. Uvijek kažem da je Google prijatelj – a kad je riječ o putovanjima, sjajan je i suputnik.

Je li gotovo svaka destinacija kids friendly destinacija? Gdje biste se uvijek vratili, a gdje više nikad ne biste otputovali s djecom?

Da, smatram da je svaka destinacija kids friendly i na svakoj možemo naći sadržaje koji su djeci zanimljivi i zabavni. To mogu biti outdoor igre, boravak u prirodi, istraživanje dvoraca i zabavnih muzeja… Prije svakog putovanja istražim te sadržaje i prema njima radim „kid friendly“ plan puta. Tu trebam napomenuti i vremensku prognozu. Uvijek ju je dobro provjeriti unaprijed jer nema ništa zabavnog u tome da kisnete na pikniku ili se smrznete u šetnji. Da se to ne dogodi i ne kvari vam raspored, dobro je imati plan B koji po potrebi izvučete iz rukava. Primjerice, ako padne kiša, posjetimo muzej ili neku drugu indoor lokaciju uz koju nam nijedan dan ne „propadne“ niti ga provedemo zatvoreni u smještaju. Što se tiče lokacija kojima se vraćam, tu je uvijek Slovenija. Volim je zbog fantastične, čiste prirode i sjajno organiziranih kids friendly sadržaja te je, zbog blizine, vrlo jednostavna za putnu „logistiku“. Ne mogu reći da postoji zemlja koja me razočarala do mjere da se više ne bih vratila u nju, no nikad ne bih putovala s djetetom u bilo koju zemlju gdje su trenutno na snazi nemiri i ratovi. Razlozi su razumljivi. Nadam se da će te zemlje izaći iz situacija u kojima se nalaze, prije svega zbog dobrobiti svojih stanovnika. Veselim ih se posjetiti kad se to dogodi!

Imaš li neku preporuku za početnike koji žarko žele putovati s malenima? Gdje početi?

Uvijek kažem – samo treba krenuti! Travel blogovi su uvijek dobar izvor informacija iz prve ruke koje mogu pomoći ne samo s odabirom lokacije, već i planiranjem cijelog putovanja. Kad bih se morala odlučiti za jednu lokaciju koju preporučujem za početnike, uvijek volim predložiti Sloveniju. Osim što je vrlo blizu Hrvatske, iznimno je kid friendly. Ima sjajne lokacije i sadržaje za putovanja s djecom, kao što su planine, dvorci i outdoor aktivnosti za čitavu obitelj. Sjajno smo se proveli u Logarskoj dolini, na Velikoj planini, Tolminskom koritima, Predjamskom dvorcu, Postojnskoj jami…sve je vrlo uzbudljivo i zrači pustolovinom, no istodobno je sigurno, ugodno i mirno. Super kombinacija za djecu i obitelj! Koga god zanima više o lokacijama, može mi se javiti da prođemo detalje!

Kakav utjecaj na tebe kao roditelja imaju putovanja s djecom, a kako utječu na njih?

Putovanja su moj elan otkad znam za sebe, a s Liv je dobio još jednu dimenziju. Volim uzbuđenje, adrenalin, istraživanje, upoznavanje novih jezika, kultura, gastronomije…jednako se veselim jednodnevnom izletu i dugom i dalekom putovanju kamperom. Bez obzira na lokaciju, svako putovanje je novo iskustvo koje me ispunjava i uči nečemu novome. Tako je i s Liv! Uvijek upozna nešto što još nije poznavala, isproba situacije u kojima nije bila, istražuje kroz igru i uči biti „tragač“. Dijelimo ta znanja, iskustva i trenutke i jedva čekam nove prilike za to!

*Cekin Kids je jedini „antibiotic-free“ dječji asortiman na tržištu spravljen s puno ljubavi, brige, znanja, s najkvalitetnijim sastojcima i prema recepturama koje ne sadržavaju konzervanse, pojačivače okusa, dodana bojila, ni aditiva. Sve proizvode možete pronaći ovdje.

Foto: Ana Grzunov, Instagram (Travel&LIVe, Cekin)

NAJNOVIJE

IZ RUBRIKE