[the_ad_placement id="post-top"]
[the_ad_placement id="post-top-mobile"]

Trend koji bi mogao potrajati: Sve više se priča o stilu uređenja koji spaja nespojivo

Dok naši životi postaju sve digitaliziraniji, a pametni uređaji dominiraju svakim kutkom našeg doma, javlja se sve snažnija potreba za stvaranjem prostora koji nas vraćaju prirodi i analognom iskustvu življenja. Upravo u tom kontekstu, u svijetu interijera sve više se priča o biofilnom dizajnu kao vodećem trendu koji bi moga potrajati.

Renomirani časopis Architectural Digest, zajedno s brojnim istaknutim dizajnerima, predviđa da će ovaj koncept koji spaja unutarnje prostore s prirodnim elementima postati iznimno popularan. Istraživanje koje je proveo Fixr potvrđuje ovo predviđanje, pokazujući da čak 60% stručnjaka za uređenje interijera smatra kako će inkorporacija prirodnih elemenata biti apsolutni hit u nadolazećoj 2025. godini.

Što je biofilni dizajn?

Termin “biofilija” doslovno znači “ljubav prema životu”, a prvi ga je popularizirao biolog E.O. Wilson 1984. godine. Tijekom 1990-ih, arhitekt Stephen Kellert dodatno je razvio ovaj koncept, primjenjujući ga specifično na dizajn zgrada i interijera. Povijesno gledano, elementi biofilijskog dizajna mogu se pronaći u različitim arhitektonskim stilovima kroz stoljeća, od starorimskih atrija s unutarnjim vrtovima do slavne Fallingwater kuće Franka Lloyda Wrighta iz 1935. godine, koja je potpuno integrirana u svoje prirodno okruženje.

Zašto baš sad?

Postoji nekoliko ključnih razloga zbog kojih je biofilni dizajn postao i zbog kojih bi se moga zadržati kao dominantan trend u uređenju interijera. U prvom redu, suvremeni način života rezultira time da ljudi više nego ikada borave u zatvorenim prostorima. Paralelno s tim, raste svijest o važnosti mentalnog zdravlja i cjelokupne dobrobiti pojedinca. Nadalje, sve je izraženija zabrinutost za održivost i očuvanje okoliša, kao i snažna želja urbanog stanovništva za ponovnim uspostavljanjem veze s prirodom.

Kako implementirati biofilni dizajn?

Prirodno osvjetljenje predstavlja jedan od temeljnih elemenata biofilnog dizajna. Veliki prozori i staklene stijene postaju standard u modernoj arhitekturi, a maksimiziranje prirodnog svjetla ima dokazane pozitivne učinke na raspoloženje i produktivnost.

Vertikalni vrtovi i velike sobne biljke prerasli su ulogu običnih dekorativnih elemenata i postali su ključni elementi dizajna. Bosco Verticale u Milanu savršeno demonstrira kako arhitektura može integrirati tisuće biljaka u urbano okruženje. Drugi izvrsni primjeri biofilne arhitekture uključuju Apple Park u Cupertinu s njegovim impresivnim unutarnjim vrtovima, Gardens by the Bay u Singapuru s poznatim “Supertrees” strukturama, te Amazon Spheres u Seattleu koji predstavlja staklene biofere ispunjene s više od 40.000 biljaka iz cijelog svijeta.

Prirodni materijali poput drva, kamena, bambusa, pluta igraju ključnu ulogu u biofilnom dizajnu. Istovremeno, oštre linije ustupaju mjesto zaobljenim formama koje oponašaju prirodne oblike, a to i potvrđuje sve veća popularnost namještaja s organskim linijama.

Kombiniranje s drugim trendovima

Biofilni dizajn prirodno se nadopunjuje s drugim predviđenim trendovima za 2025. godinu. Zemljani tonovi u bojama savršeno se uklapaju u ovaj koncept, kao i korištenje održivih materijala. Multifunkcionalni prostori i personalizirani dizajn također se skladno kombiniraju s biofilnim elementima, stvarajući harmonične i funkcionalne životne prostore.

Biofilni dizajn nije prolazni trend, već dugoročna promjena u načinu kako dizajniramo i živimo u našim prostorim. Zato ovakav pristup uređenju, iako ima prepoznatljivu estetiku koja se prirodno naslanja na moderne interijere, prelazi granice trenda.

[the_ad_placement id="post-side"]

NAJNOVIJE

IZ RUBRIKE