U našoj novoj rubrici ‘Ones To Watch’ predstavit ćemo vam inspirativne pojedince na čiji rad vrijedi obratiti pozornost. Kroz seriju intervjua imat ćete priliku upoznati kreativce koji se ističu svojom jedinstvenom vizijom i originalnim idejama. Ovog tjedna smo u rubrici ‘Ones To Watch’ ugostili mladu fotografkinju Vanu Katančić. Njezina upečatljiva estetika i živopisne fotografije, nerijetko nastale u suradnji s domaćim modnim dizajnerima, make up artistima i stilistima, smjesta su privukle našu pažnju, a u razgovoru smo doznali nešto više o njoj.
Je li te fotografija oduvijek privlačila?
Kao mala sam često crtala, radila s glinamolom, uvijek sam se voljela izražavati. U mojoj je obitelji bilo amaterskih fotografa, odrasla sam 90-ih, kada su se javili digitalni fotoaparati koji su me odmah zaintrigirali. Prvi vlastiti fotoaparat sam dobila u sedmom razredu, a sjećam se i jednog ljetovanja s roditeljima kada sam slučajno otkrila duge ekspozicije i to me fasciniralo. Zanimala me moda i make up, u svojoj sobi sam radila improvizirana snimanja s prijateljicama uz dvije plahte i reflektor za gradilišta. Paralelno se javila ljubav prema filmu, koji me potaknuo da se ozbiljnije bavim nečim vizualnim i upisala sam Akademiju dramskih umjetnosti, smjer snimanje, te se preselila iz Varaždina u Zagreb. Kasnije sam se ipak odlučila više posvetiti modnoj fotografiji i to je ono u čemu zaista uživam.
Što te najviše inspirira za tvoje fotografije?
Teško je reći što me točno inspirira, mnogo je toga što vizualno konzumiram kroz život, filmovi, serije, ljudi, to je kombinacija svega. Ideja za snimanje može krenuti od komada odjeće iz kojeg nastane cijeli koncept, inspiriraju me osobe koje poznajem, modeli koji mi poziraju. Oduvijek su me najviše fascinirali upravo ljudi.
Kako bi opisala svoj umjetnički potpis?
Atmosfera mi je jako bitna, mislim da sam baš atmosferski fotograf. Oduvijek sam bila osjetljiva na boje i svjetlo, volim kontrolirane uvjete u kojima mogu razraditi cijeli koncept, jako mi je to zanimljivo. Ali ako s nekim vizualno ‘kliknem’ i dijelimo viziju, nije mi teško prilagoditi se i raditi u većem timu, gdje svatko doprinosi na svoj način. Također, ne želim se limitirati na jedan tip fotografija, mnogo je načina da se neka priča ispriča. Smatram da je velika kvaliteta fotografa ako se mogu prilagoditi, iako imaju neki svoj stil.
Koji su umjetnici najviše utjecali na tebe?
Izdvojila bih Todda Hidda, koji se bavi prostorom i njegove su fotografije jako atmosferske, mračne, prevladavaju isprane i pastelne boje koje jako volim. Od modnih fotografa, jako volim Kate Bellm, njezine fantastične boje i koncepte. Moja najveća inspiracija ustvari nisu fotografije, mogu reći kako su dva djela koja su jako utjecala na mene – film “Marie Antoinette” Sofie Coppole i serija “Twin Peaks” Davida Lyncha, kojeg uvijek spominjem kao velikog vizualnog uzora. Sjećam se da sam, kada sam prvi put gledala “Twin Peaks”, osjetila te silne vizualne podražaje i zaključila da se moram baviti nečim sličnim.
Možeš li izdvojiti omiljene projekte na kojima si dosad radila?
Jedna od mojih najdražih suradnji bila je s domaćom modnom dizajnericom Jelenom Geštakovski iz brenda y/Gia. Moram izdvojiti i editorijale na kojima sam radila sa stilisticom Ivonom Oštrić, u estetskom smislu smo baš ‘kliknule’ i ideje su nam se sjajno nadopunjavale. Što se tiče filmova, puno sam snimala s redateljem Tomislavom Đurincem, film “Moljci” s Tihanom Lazović u glavnoj ulozi je bio jedan od mojih omiljenih projekata.
Je li izazovno baviti se fotografijom u Hrvatskoj?
Mislim da je fotografija sveprisutna i da u Hrvatskoj postoji mnogo prostora za fotografiju. To je medij koji brzo raste i imam osjećaj da se domaća scena sve više pokreće, mnogo je mladih ljudi, dizajnera, stilista. Zbog razvoja društvenih medija postoji i sve više ljudi koji fotografiraju pa je potrebno pronaći način na koji ćeš se izdvojiti.
A kako se izdvojiti?
Iako radiš s klijentima, ljepota ovog posla je što uvijek na neki način možeš ostaviti svoj potpis, bio on manje ili više vidljiv. Mislim da je važno za svakog umjetnika da bude prisutan i da konzumira jako puno sadržaja, jer inspiracija se može naći na različitim mjestima. Knjige, slike, glazba, filmovi, nikad ne znaš što te može inspirirati.
Foto: Nika Mokos, Vana Katančić