Svakoj pruzi, svakom brijegu, treba jedan… sigurni smo da znate nastaviti ovu rečenicu koja se našla na muralu na istoku Zagreba u blizini O.Š. Retkovec. Ljuban, Draga, Pero i učitelj upisani su kolektivnu memoriju kao jedni od najdražih književnih likova koji su nas naučili prvim lekcijama o timskom radu i prijateljstvu.
Povodom 50. obljetnice smrti Mate Lovraka, street umjetnici iz grupe ZID na inicijativu Mjesnog odbora Čulinec, koji je u projekt uključio Osnovnu školu Retkovec, kreirali su ideju i izradili mural na na čulinečkom podvožnjaku. Mural prikazuje lokomotivu s vagonima koja je zapela u snijegu, baš kao u knjizi i gospodina Saperlot koji izgovara poznatu rečenicu ‘Svakoj pruzi, svakom brijegu, treba jedan vlak u snijegu.’





Iza ovog nostalgičnog prizora u režiji vrhunskih street art umjetnika Gregora Furkes, Leonarda Lesića i Krešimira Golubića stoji hvalevrijedan projekt koji se obraća najmlađima.
Damir Škarić, potpredsjednika MO Čulinec rekao je Grada Zagreba krajem prošle godine pružio mogućnost MO da budu kreativni pa su se odlučili aplicirati i iskoristiti sredstva kako bi realizirali nešto korisno i lijepo za građane – novi mural.

Odlučili smo se za ”Vlak u snijegu” iz nekoliko razloga. Prvi je blizina željezničke stanice lokaciji murala. Mnogi Čulinčani svakodnevno koriste vlak na putu do posla, domova i škola. Čulinec pruga istovremeno prometno razdvaja i spaja. Drugi je snažna poruka koju ova priča prenosi.
Oslikavanje je samo dio priče. U projekt smo uključili i OŠ Retkovec kao partnera jer nam je važna edukacija mladih u smislu prevencije devijantnog ponašanja. Već neko vrijeme vodimo borbu s vandalima koji uništavaju javne površine neprimjerenim grafitima. Poruka koju želimo poslati djeci jest da mogu biti vidljivi i ostaviti svoj trag na primjeren način. Nakon održanih radionica u školi pod vodstvom Krešimir Golubića, ”Graffiti su umjetnost, a ne vandalizam”, učenici su svojim radovima davali idejna rješenja za mural. Najbolji rad, posljednji vagon, upravo je učenički.

Leonard Lesić, autor murala i Krešimir Golubić, voditelj radionice ‘Graffiti su umjetnost, a ne vandalizam’ rekli su kako im je čast i zadovoljstvo bilo sudjelovati u cijelom projektu te da se nadaju da će se još MO povesti za primjerom MO Čulinec.
Iako je bilo izazovno, održali smo preko 200 radionica za mlade i možemo reći da dobro poznajemo dječju perspektivu na ”grafite” jer smo i sami gledali kroz slične naočale kao oni. Vjerujemo da će ova radionica sigurno pomoći u promjeni dječje svijesti i smanjenju broja vandaliziranih površina. Tko zna, možda će baš netko od djece koja su pohađala radionicu biti jedan budući ”street art” umjetnik.

Izrada samog murala bila je poput avanture. Susretali sam se s neodgovornim građanima koji su prolazili kroz crveno i ulazili u traku u kojoj smo crtali a koja je bila zatvorena, dovodeći mene i moje kolege u opasnost. Ali na kraju se isplatilo. Najveća nagrada kao umjetniku su pozdravi podrške prolaznika koji su se zaustavljali da nam daju podršku. Dobivamo pozitivne reakcije i vjerujem da smo napravili odličan posao., izjavili su članovi grupe ZID u službenom priopćenju.







Foto: Ivan Anić