Između Drave i Mure smjestila se naša najsjevernija regija. Poznato po kvalitetnim vinima, vrhunskoj gastronomskoj ponudi, gostoljubivosti domaćina i prirodnim ljepotama, Međimurje već godinama privlači brojne posjetitelje.
I dok su to već dobro poznate informacije i domaćim i stranim gostima, znatno manji broj ljudi zna da je upravo Međimurska županija jedna od četiri najzelenije regije u cijelom svijetu koje se mogu ponositi prestižnom nagradom Green Destinations.
Drugim riječima, naše je Međimurje certificirani smaragd hrvatskog turizma, regija koja brine za održivost i zaštitu okoliša, ali s naglaskom na zadovoljstvo lokalnog stanovništva.
No, što to konkretno znači?
Naime, Green Destinations organizacija je sa sjedištem u Nizozemskoj, a koja od 2014. godine promiče zelena turistička odredišta na svjetskoj razini. Dobiti njihov prestižan certifikat znači biti stavljen na kartu zelenih destinacija u cijelom svijetu!
Kako nam je objasnio suosnivač i potpredsjednik Green Destinationsa, Hugo de Jong, pod zelenim odredištem organizacija smatra ona turistička odredišta koja su postigla visok stupanj održivosti prema 80-ak kriterija Globalnog vijeća za održivi turizam.
“Certifikat Green Destinations prepoznaje održivost destinacija. Dakle, to može biti destinacijski turizam, turizam općina, nacionalnih parkova, regija, a ponekad čak i država. Iako se zovemo Zelen destinacije, ovdje nije riječ samo o prirodi, okolišu, nego i o društvenom, kulturnom naslijeđu, očuvanju i slično“, objasnio je.
Ne čudi, stoga, da je upravo Međimurje bilo domaćin prvog Green Destinations trodnevnog regionalnog treninga na svijetu, a koji se održao u Termama Sveti Martin. Bili smo ondje i uvjerili se koliko je održivost u fokusu Turističke zajednice Međimurske županije.
“Ključni element je partnerstvo, jer biti partner znači imati volju, surađivati s nekim… Ako imate volju sve ostalo se nađe. Onda su tu i novci i ostala sredstva. Moramo znati da održivost košta i ako nemate volje uložiti vrijeme i novac u to, onda ćete to teško postići. Ja mislim da smo mi to uspjeli i to je meni najveći ponos zapravo“, kazao nam je Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske županije.
Iako se trenutno s ponosom mogu nazvati „Najzelenijom regijom u Hrvatskoj“ (za što sada imaju i papir), ističu i neke izazove s kojima se suočavaju. Naime, dobiti certifikat ne znači da je posao završio, objašnjava nam Grula. Naprotiv, sada će još više raditi na održivom turizmu, ali i razvoju zajednice uopće.
“Izazovi s kojima se suočavamo je možda nedostatak podrške u smislu razvoja željezničke infrastrukture. Vrijeme u kojemu živimo je vrijeme koje podrazumijeva da više ne možete jako puno vremena posvećivati na samu organizaciju putovanja. Turisti žele kvalitetnu uslugu na samom odredištu, ali žele i kvalitetno i brzo i doći do tog odredišta. Prema tome, ulaganje u infrastrukturu, prije svega cestovno i željezničku pa i zračnu, ulaganje u dodatne sadržaje je zapravo ključ koji će privući veći broj turista“, kazao nam je Matija Posavec, međimurski župan.
“Ako štitimo svoj okoliš ne štitimo ga samo zbog turista, štitimo ga zbog toga da bismo mi zdravije i sretnije živjeli. Ako ulažemo u kulturu ne radimo to zbog turista, radimo to radi nas i našeg identiteta, vlastitih osjećaja i ponosa sa svojom kulturom i drugih stvari. Živimo kvalitetno i zdravo i mislim da što bismo si u današnjem svijetu trebali još željeti“, ponosno nam kaže Grula.
Poseban im je fokus zadovoljstvo onih koji ovdje žive – lokalne zajednice koja je daleko poznata po svojoj gostoljubivosti. Ako se nađete u Međimurju, nećete otići praznog trbuha. Naprotiv, Međimurci će vam spakirati svoje specijalitete, stisnuti vam ruku i pozvati vas da dođete opet.
A kako ih onda odbiti?
Foto: Suzana Arslani
*Sadržaj je nastao u suradnji s Turističkom zajednicom Međimurske županije