[the_ad_placement id="post-top"]
[the_ad_placement id="post-top-mobile"]

Finale Tjedna mode u New Yorku uz fantastičnu ornitološku bajku Thoma Brownea

Finale Tjedna mode u New Yorku nije moglo biti impresivnije – ali budimo iskreni, ništa manje nismo ni očekivali od genijalnog Thoma Brownea. O ovom američkom modnom vizionaru razmišljamo već danima, još otkako se na dodjeli nagrada Grammy zvijezda u usponu Doechii pojavila u čak pet nezaboravnih custom Thom Browne lookova. Očekivanja su bila visoka, no Browne ih je nadmašio, stvarajući hipnotizirajući fantastični svijet u čijem su središtu bile – ptice.

Ornitološki motivi prožimali su svaki aspekt revije – od atmosferične poezije i zvučne kulise, preko bajkovite scenografije ispunjene s 2000 bijelih origami ptica, do samih modnih kreacija i stylinga. A kako to kod Brownea obično biva, priča je bila neizostavan dio spektakla. Reviju su otvorila dva usklađeno odjevena modela u parkama i odijelima, utjelovljujući ornitologe koji ne promatraju ptice, već modele kako defiliraju pistom, noseći sofisticirani spoj praktičnog outerweara, oštrog tailoringa i raskošnih uzoraka te aplikacija koje su koketirale s coutureom.

Teatralnost je izbijala iz svake sekunde revije, dodatno naglašena besprijekorno osmišljenim stylingom, make-upom i frizurom. Manekenke su izgledale kao da su upravo iskoračile iz imaginarnog filma Tima Burtona – s dramatičnim pernatim trepavicama u jarkim bojama, malenim srcolikim usnama i kosom ispunjenom mašnama ili raznobojnim pramenovima. Ovi detalji evocirali su egzotičnu ljepotu rajskih ptica, posebno dolazeći do uzražaja uz pojedine strože i pročišćenije lookove.

A kada je riječ o kombiniranju uzoraka, tekstura i motiva, Browne (inače sklon smirenoj paleti boja) se pokazao kao pravi majstor. U njegovim rukama tartan, “gingham” i “argyle” skladno koegzistiraju s patchworkom, ptičjim printom i svjetlucavim aplikacijama, a rezultat nikada ne djeluje pretrpano – naprotiv, svaki look odiše promišljenošću i preciznošću. S druge strane, tu su i njegovi prepoznatljivi sivi “tailored” komadi koji i dalje ne gube svježinu jer dizajner neprestano istražuje nove siluete i tehnike, uvijek pronalazeći novi način da nas iznenadi.

Ovoga puta posebno su se istaknule skulpturalne siluete koje su se gotovo “topile” s ramena modela, kao i neobično ženstvene haljine koje su pružile nov pogled na njegovu opsesiju plisiranjem. Kolekcija je donijela novu dozu “office siren” estetike, nalik lookovima koje je Doechii nosila na Grammyjima, u kojima se poigrao proporcijama. Thomovi omiljeni sportski elementi, poput ragbi ramena i velikih brojeva s dresova, nisu izostali, a kultna Hector torbica, inspirirana njegovim voljenim jazavčarom, dobila je novo izdanje. Ukratko, revija nas je podsjetila zašto volimo Thoma Brownea – i tih 17 minuta, koliko je trajala, bili smo točno tamo gdje je dizajner želio: daleko od buke, u svijetu čiste mašte.

Foto: Profimedia, Instagram

[the_ad_placement id="post-side"]

NAJNOVIJE

IZ RUBRIKE