Vjerojatno ste već čuli za endometriozu. Neke od vas možda i žive s njom. Zapravo svaka deseta žena koja čita ovaj članak vjerojatno se suočila s ovom kroničnom, neizlječivom bolesti koja značajno umanjuje kvalitetu života i ostavlja posljednice na sve aspekte zdravlja žene, od reproduktivnog do mentalnog.
S Barbarom Čunčić, voditeljicom digitalnog odjela za Adriatic regiju u Philipsu i aktivnom volonterkom u Udruzi žena oboljelih od endometrioze Ja sam 1 od 10 kojoj je dijagnosticirana endometrioza, još jednom smo vas odlučili podsjetiti zašto podizanje svijesti o endometriozi ne smije stati. Kronična, neizlječiva, progresivna, bolna, s različitim simptomima, prikrivena, podmukla… Sve su to pridjevi koji prate bolest koja pogađa 90 tisuća žena u Hrvatskoj, a da mnoge od njih nisu ni svjesne da žive s njom.
Udruga žena oboljelih od endometrioze Ja sam 1 od 10 i njena predsjednica Zorica Martić u Hrvatskoj sustavno rade na promjenama koje će ženama barem malo olakšati svakodnevicu s ovom bolesti koja može ostaviti snažne posljedice ako se pravovremeno i pravilno ne otkrije, liječi te ako pacijentice ne dobiju kvalitetnu podršku u svom okruženju. Pokretačice Inicijative neumorno su radile početkom 2022. godine na podizanju svijesti o endometriozi u Hrvatskoj te su s peticijom “I ja sam 1 od 10” došle i do Hrvatskog sabora. Na njihov prijedlog, 27. svibnja 2022. održana je tematska sjednica o endometriozi “Endometrioza u RH, medicinski i javnozdravstveni problem” Saborskog odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, na kojoj su prihvaćeni na razmatranje svi prijedlozi koji se tiču promjena u zdravstvenom sustavu.
Endometrioza pogađa svaku ženu na drugačiji način. Što to znači? Na koje se sve načine može manifestirati bolest?
Endometrioza se može manifestirati na različite načine jer svaka žena ima jedinstveno tijelo i zdravstveno stanje. Kod nekih žena bolest uzrokuje intenzivne bolove u zdjelici, dok druge možda osjećaju samo blage simptome ili čak nikakve simptome. Mogu se javiti obilna menstrualna krvarenja, kronični umor, bol u cijelom tijelu ili problemi s plodnošću. Zbog tih različitih manifestacija, dijagnoza može biti zahtjevna i često dolazi s odgodom, što dodatno otežava liječenje.
Koliko pomaže rano dijagnosticiranje u liječenju i kako uopće na vrijeme otkriti bolest koja se ‘ne vidi’?
Rano dijagnosticiranje endometrioze može biti presudno za uspješno liječenje i smanjenje potencijalnih komplikacija. Ako se bolest otkrije na vrijeme, lakše je upravljati simptomima, sačuvati plodnost i smanjiti rizik od kronične boli. Iako se endometrioza ne može vidjeti golim okom, može se otkriti kroz pažljivu medicinsku anamnezu, ginekološki pregled, ultrazvuk, te najčešće, laparoskopiju. Educiranje medicinskog osoblja i redoviti ginekološki pregledi ključni su za povećanje šansi za ranu dijagnozu.
Postoje li s endometriozom dobri i loši dani? S kakvim se sve problemima žene suočavaju u pokušavanju održavanja kvalitete života i razumijevanju okoline?
Da, kod endometrioze postoje dobri i loši dani. Žene se često suočavaju s fluktuirajućom boli koja može varirati od blagih do izuzetno jakih bolova. Pored fizičke boli, žene mogu doživjeti i emocionalne izazove poput depresije, anksioznosti i stresa zbog stalne borbe s bolešću. Održavanje kvalitete života može biti izazovno zbog nedostatka razumijevanja od strane okoline, što dodatno povećava osjećaj izolacije i frustracije.
Ja sam 1 od 10 je naziv udruge za žene oboljele od endometrioze. Iza tog naziva krije se i poražavajuća statistika. Koliko smo kao društvo osviješteni o ovoj podmukloj bolesti koja pogađa gotovo 90.000 žena u Hrvatskoj?
S obzirom na poražavajuću statistiku da endometrioza pogađa gotovo 90.000 žena u Hrvatskoj, osvještavanje o ovoj podmukloj bolesti je izrazito bitno. Iako se svijest o endometriozi polako povećava, i dalje se suočavamo s ozbiljnim izazovima. Nažalost, mnogi ljudi, uključujući i zdravstvene radnike, još uvijek nisu dovoljno informirani o simptomima i dugoročnim posljedicama ove bolesti, što rezultira kašnjenjem u dijagnostici i neprikladnom liječenju. Udruga Ja sam 1 od 10 predano radi na edukaciji javnosti, organiziranju kampanja i pružanju podrške oboljelima, ali kako bi uspjeli u svojoj misiji, potrebna im je podrška u svim oblicima – od medijske i financijske, do institucionalne i društvene. Samo uz zajednički napor možemo osigurati da niti jedna žena ne pati u tišini i da kao društvo podignemo svijest i osiguramo bolju budućnost za sve žene koje se bore s ovom bolešću.
Kad dobiješ tu dijagnozu, je li ta informacija da nisi sama utješna ili izaziva još veći strah?
Informacija da nisi sama može biti dvostruka: s jedne strane može pružiti utjehu znajući da postoje drugi koji prolaze kroz isto i da postoji podrška, dok s druge strane može izazvati strah i zabrinutost zbog ozbiljnosti bolesti i njenih potencijalnih komplikacija. Povezivanje s drugima kroz udruge i grupe podrške može pomoći u smanjenju osjećaja izolacije i pružiti korisne informacije i emocionalnu podršku.
Možeš li konkretno navesti kakav oblik podrške oboljeli mogu dobiti kroz udrugu?
Kroz Udrugu Ja sam 1 od 10, oboljeli mogu dobiti različite oblike podrške, uključujući :
- Informacije o bolesti, simptomima i mogućnostima liječenja.
- Psihološku podršku kroz grupe za podršku i individualne savjetovanja.
- Pravni savjeti vezani uz prava pacijenata i mogućnosti za financijsku pomoć.
- Edukativne radionice i seminare za oboljele i njihove obitelji.
- Kampanje za povećanje svijesti i zagovaranje prava oboljelih na bolju zdravstvenu skrb.
Koliko je naš zdravstveni sustav, ginekolozi, specijalisti, liječnici opće prakse upućeni u sve što dijagnoza podrazumijeva, radi li se na prevenciji komplikacija, odnosno ranom otkrivanju? Varira li ta medicinska podrška s obzirom na to gdje se nalazimo u Hrvatskoj?
Naš zdravstveni sustav ima specijaliste koji su dobro upućeni u dijagnosticiranje i liječenje endometrioze, no takvih je jako malo. Edukacija i osviještenost varira među liječnicima opće prakse i ginekolozima, što može dovesti do kašnjenja u dijagnozi. Medicinska podrška može varirati ovisno o regiji; u urbanim sredinama često je bolja dostupnost specijalista i resursa, dok ruralna područja mogu imati ograničeniji pristup. Povećanje edukacije među zdravstvenim radnicima i poboljšanje dostupnosti specijalizirane skrbi ključni su za bolju prevenciju i rano otkrivanje.
Endometriozu prati velika bol, osjećaj slabosti i umora, činjenica da tijelo ne surađuje iako je sve ‘do jučer’ bilo normalno ostavlja trag na mentalnom zdravlju. Koliko je zapravo to velika posljedica ove bolesti i kako se nositi s tim?
Psihološke posljedice endometrioze su značajne i često podcijenjene. Kronična bol i umor mogu dovesti do depresije, anksioznosti i osjećaja bespomoćnosti. Podrška mentalnom zdravlju je ključna, uključujući terapiju, savjetovanje i grupe za podršku. Osim toga, usvajanje strategija za upravljanje stresom, redovita tjelesna aktivnost prilagođena stanju i zdrava prehrana mogu pomoći u poboljšanju ukupnog stanja i kvalitete života. Povezivanje s drugim ženama koje imaju slična iskustva također može pružiti emocionalnu podršku i osjećaj zajedništva.
Sve žene kojima je dijagnosticirana endometrioza i koje sumnjaju na istu mogu posjetiti web stranicu te postati članice Udruge te zajedničkim snagama osvijestiti javnost i osnažiti sustav!
Foto: Pexels, privatna arhiva Barbara Čunčić